Házassági vagyonjogi szerződés

A házassági vagyonjogi szerződés egyre népszerűbbé válik azok között, akik házasságot terveznek kötni. Ez a szerződés lehetőséget ad a házasulandó feleknek, hogy előre meghatározzák vagyoni viszonyaikat, és megvédjék saját illetve közös tulajdonaikat. A házassági vagyonjogi szerződés legfőbb előnye, hogy egy esetleges válás esetén elkerülhetők a vagyoni viták és konfliktusok.

Mikor érdemes házassági vagyonjogi szerződést kötni?

Házassági vagyonjogi szerződést elsősorban akkor érdemes kötni, ha a házasulandó felek között jelentős anyagi különbségek állnak fenn. Továbbá, ha az egyik fél kockázatos vállalkozói tevékenységet folytat, a szerződés megóvhatja a másik felet az esetleges tartozásoktól. A szerződés hasznos lehet abban az esetben is, ha egyik vagy mindkét fél jelentős örökséggel vagy ajándékokkal rendelkezik, amit szeretne különvagyonként megőrizni.

A házassági vagyonjogi szerződés formai követelményei

Fontos kiemelni, hogy a házassági vagyonjogi szerződés csak akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. Az egyszerű magánokiratok nem elegendők, mivel ezek érvényessége később nem biztosítható. A szerződést megkötni kívánó személyeknek emellett cselekvőképességgel kell rendelkezniük.

A házassági vagyonjogi szerződés fajtái

A házassági vagyonjogi szerződésnek több típusa létezik, amiket a polgári törvénykönyv részletez. Közszerzeményi rendszer esetében a házas felek önálló vagyonszerzők az életközösség alatt, és csak az életközösség megszűnésekor oszthatják meg a szerzett vagyont. Vagyonelkülönítési rendszer alkalmazásakor a házas felek autonómiája érvényesül, és mindvégig saját vagyontárgyaikkal rendelkeznek, függetlenül attól, hogy azokat a házasság előtt vagy alatt szerezték-e.

Betekintés a házassági vagyonjogi szerződésbe

Bárki, aki jogi érdeke valószínűsíthető, betekinthet a házassági vagyonjogi szerződések nyilvántartásába közjegyzői úton. A szerződés tartalmának megismeréséhez azonban valamelyik szerződő fél írásbeli felhatalmazása szükséges.

A házassági vagyonjogi szerződés lehetőséget kínál arra, hogy a felek előre rendezzék vagyoni viszonyaikat, és egy esetleges válás esetén elkerüljék a vitákat. Szakértő ügyvédi segítséggel könnyen elkészíthető és bejegyeztethető a szerződés, biztosítva ezzel mindkét fél nyugalmát és biztonságát.

Ügyvéd árak

Az ügyvéd árak meghatározása számos tényezőtől függhet, és a következő szempontokat érdemes figyelembe venni a díjak kalkulációjánál.

Általános jogi tanácsadás

Az ügyvédi díjak közé tartozó általános jogi tanácsadás általában munkaórában kerül kiszámításra. Ez átlagosan 27.000-35.000 Ft-ba kerülhet. Az árak magánszemélyek esetében bruttóban, míg vállalkozások számára nettóban értendők. Az első 15 perces telefonos konzultáció ingyenes, azonban a további egyeztetések már díjkötelesek, a felszámolt óradíjak pedig általában 22.000-30.000 Ft közé esnek.

Speciális eljárások

Külön díjazás vonatkozik a speciális eljárásokra, mint például a fizetési meghagyásos eljárásokra és a végrehajtási eljárásokra. Egy fizetési meghagyásos eljárás például 22.000-30.000 Ft között mozoghat, míg egy végrehajtási kifogás vagy a végrehajtási eljárás megszüntetése elévülés miatt szintén hasonló tartományban helyezkedik el. Ezen kívül a felszámolás előtti fizetési felszólítás ára 25.000-37.500 Ft között változhat.

Ingatlanügyek díjai

Az ügyvédi árak között külön kategóriát képeznek az ingatlanügyek. Egy hagyományos adásvételi szerződés hitel nélkül a forgalmi érték 0,4-0,6%-ába kerülhet, de legalább 130.000 Ft. Hitellel ez az arány 0,5-0,7%-ra emelkedhet, minimum 150.000 Ft-tal. Speciális ingatlanügyletek, mint például kiskorú tulajdonos, termőföld, vagy kétnyelvű szerződések esetében az árak a forgalmi érték 0,5-0,8%-a között mozognak, de legalább 170.000 Ft.

Cég- és szervezetalapítás

A cég alapítás és módosítás során is jelentős különbségek lehetnek az ügyvéd árakban. Egy egyszerűbb cégmódosítás ára 75.000-130.000 Ft között változhat, míg egy bonyolultabb módosítás 100.000 Ft-tól kezdődhet. A cégalapítás költségei változóak lehetnek: egy Bt. alapítás 100.000 Ft-ba, míg egy Zrt. alapítás akár 200.000 Ft-ba is kerülhet.

Családjogi díjak

Családjàgi ügyekben az ügyvéd árak szintén igen változatosak. Egy házastársi vagyonközösségre vonatkozó megállapodás költsége például a forgalmi érték 0,5-0,8%-a lehet, de legalább 170.000 Ft. Hasonló árazás vonatkozik a végrendelkezés ügyekre is, amelyek forgalmi értéke 0,4-0,6%-a, legalább 130.000 Ft-tal.

A jogi ügyek esetében az ügyvéd árak pontos meghatározása mindig előzetes egyeztetés alapján történik, így javasolt konzultációt kérni egy jogi képviselőtől a várható költségek pontos megismeréséhez.